Co Polacy wiedzą o lokatach bankowych?

Wśród instrumentów bankowych przeznaczonych dla klientów indywidualnych spory odsetek stanowią lokaty. Oznacza to, że z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na taką formę inwestowania swoich pieniędzy. Czy jednak wraz ze wzrostem liczby podpisywanych umów wzrasta również świadomość co do tego, czym właściwie jest ten produkt, jak działa i dlaczego jest taki atrakcyjny?lokaty bankowe

Większe zaufanie wśród klientów

Zestawiając ze sobą trzy formy pasywnego zarabiania pieniędzy: lokatę, fundusz inwestycyjny oraz konto oszczędnościowe, pod względem bezpieczeństwa zajmuje ona ex aequo miejsce z kontem oszczędnościowym. Z kolei gdy chodzi o wysokość zysków, plasuje się pomiędzy nim a funduszem inwestycyjnym. Ogromnym zaufaniem wśród klientów cieszy się przede wszystkim ze względu na oprocentowanie lokat – wyższe niż na koncie oszczędnościowym, a dzięki temu dającym gwarancję większych zysków.

Na tym jednak nie kończy się świadomość społeczeństwa o tym specyficznym instrumencie finansowym. Często pojawiają się również głosy, że jest to obecnie jedyny bezpieczny sposób na pasywne zarabianie, na którym faktycznie można powiększyć swój dochód. Lokata kreowana jest w naszej świadomości jako coś, co pozwala nie martwić się o pieniądze w przyszłości: krótka wizyta w banku, podpisanie umowy, wpłacenie gotówki lub zlecenie przelewu i przez kolejny rok, dwa czy pięć zapominamy o wszystkim, pobierając na końcu wpłaconą sumę wraz z odsetkami.

Zamrożona gotówka

Z drugiej strony nie brakuje też negatywnych skojarzeń. Najczęściej pojawia się to związane z faktem, że najlepsze lokaty, a więc gwarantujące największe zyski, są jednocześnie pewną formą zamrażania naszych pieniędzy – o czym pisze serwis bezpieczny-zysk.com. Nie mamy do nich fizycznego dostępu, nie możemy nimi płacić za zakupy, wypłacić ich w bankomacie, ani dokonywać żadnych innych transakcji. Przez czas trwania umowy nasze pieniądze na lokacie stają się właściwie własnością banku. Możemy je wypłacić jedynie w przypadku, gdy zgodzimy się na zapłacenie kary na zerwanie umowy lub – co zdarza się częściej – na przepadnięcie dotychczasowych odsetek lub jakiejś ich części.

Innym kontrargumentem jest wskazywanie na to, że na lokacie może się faktycznie wzbogacić tylko bogaty. Wpłacając większe kwoty zyski rzeczywiście są automatycznie wyższe, co jednak nie oznacza, że przy wpłatach kilkuset złotowych nie będzie ich w ogóle. Nadal można wtedy zarobić sporo, szczególnie na lokatach w oprocentowaniu rocznym, a zarobioną gotówkę dalej inwestować i tym samym znów powiększać swoje zyski.

Zobacz wiadomości o podobnej tematyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>