Czy polisolokata daje gwarancję bezpieczeństwa środków?

Ostatni czas nie jest łaskawy dla depozytów terminowych, które dotknięte zostały znaczną obniżką oprocentowań, co znacznie obniżyło ich opłacalność. Inwestorzy oczekujący zadowalających zysków zaczeli poszukiwać innych rozwiązań dających im większe profity, a deponenci pozostający przy lokatach bankowych mogą liczyć jdynie na oprocntowanie rzędu 2-3% w skali roku.pieniadze

Na niekorzyść przy tak niskich wartościach procentowych działa także konieczność odprowadzenia 19% podatku od zysku, co przy niewielkich depozytach graniczy z opłacalnością. Rozwiązaniem tego stanu rzeczy mogą być polisolokaty, które łączą w sobie cechy typowego depozytu terminowego z ubezpieczeniem na życie, a przy tym nie są objęte 19% podatkiem.

Polisolokata a lokata bankowa

Analizując cechy polisolokat przede wszystkim warto podkreślić, że są to produkty bankowo-ubezpieczeniowe, gdyż inwestycja odbywa się w ubezpieczenie na życie i dokonywana jest na czas określony w umowie. Wszelkie formalności załatwiane są w tym przypadku nie z bankiem, a z firmą ubezpieczeniową i to ona zobowiązana jest do wypłacania wszelkich zobowiązań. Oprocentowanie szacuje się na poziomie podobnym, jakie oferuje typowa lokata bankowa, jednak polisolokat nie obowiązuje 19% podatek, co sprawia, że mogą one być produktem bardziej korzystnym dla deponenta. Również w kwestii procedur zawarcia umów nie ma między tymi ofertami żadnych różnic, co dodatkowo może przemawiać na korzyść produktów ubezpieczeniowych.

Bezpieczeństwo środków

porownanie lokat bankowychDla wielu klientów banków szukających skuteczngo sposobu na oszczędzanie, ważne jest bezpieczeństwo środków i gwarancja wypłacalności. Najlepsze lokaty bankowe dają taką pewność, zatem klient sięgający po tego typu produkt objęty jest gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który w razie problemów z wypłacalnością banku reguluje wszelkie zobowiązania do kwot o równowartosci 100 tysięcy euro. W praktyce oznacza to, że zdecydowana większość klientów nie dysponująca bardzo wysokimi depozytami może liczyć na 100% zwrotu kapitału. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku polisolokat. Tutaj gwarancji wypłacalności udziela Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który jednak zwraca jedynie 50% zdeponowanego kapitału. Jest to z niekorzyścią dla polisolokat i sprawia, że nie są one postrzegane jako stuprocentowo bezpieczne, jednak porównywalne lub nawet wyższe oprocentowanie w stosunku do lokat i brak konieczności odprowadzania 19% podatku mogą być dla pewnej grupy inwestorów dość zachęcające.

Inwestując w polisolokaty należy rozsądnie oszacować ryzyko i najlepiej nie przeznaczać na ten cel całych swoich ozczędności. Mądrym rozwiązaniem może być ulokowanie funduszy zarówno na produktach ubzpieczeniowych, jak i depozytach terminowych. Najlepiej w tym celu dokładnie przeanalizować ranking lokat i wybrać oferty aktualnie najlepsze na rynku.

Zobacz wiadomości o podobnej tematyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>