Istotne kryteria podczas wyboru lokat bankowych

Od zamiaru założenia depozytu bankowego, do realizacji tego pomysłu – daleka droga. Zanim zostanie podjęta decyzja o wyborze konkretnej lokaty bankowej, koniecznie należy dobrze przemyśleć poszczególne aspekty dostępnych na rynku propozycji bankowych, jak również określić własne, aktualne możliwości kapitałowe. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie porównanie lokat, które pozwoli wyróżnić z ogromu ofert najlepsze lokaty. Tego rodzaju analizy można przeprowadzić w domowym zaciszu, korzystając z dostępnych w Sieci stron na temat finansów, przedstawiających ranking lokat. Zestawienie poszczególnych ofert będzie cenną wskazówką w podjęciu decyzji.

Jak wybrać najlepszą lokatę?

Idealne rozwiązania biznesowe nie istnieją. Jednak należy dążyć do rozwiązań optymalnych, czyli jak najlepiej dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Najlepsza lokata powinna posiadać możliwie wysokie oprocentowanie. Trudno jest wskazać konkretną ofertę, która spełniłaby oczekiwania najbardziej wymagających klientów, ale jedno jest pewne – najlepsze lokaty powinny mieć wszystkie parametry korzystne dla klienta, a nie jedynie oprocentowanie. Rynek usług bankowych rozwija się bardzo dynamicznie. Warto śledzić nowości w zakresie depozytów bankowych.

Im wyższy kapitał początkowy, tym wyższe zyski

Podstawową kwestią, jaką musimy przemyśleć przed podpisaniem umowy lokaty jest określenie, jaką kwotę jesteśmy w stanie „zablokować” i na jak długi czas. Im dłuższy termin lokowania pieniędzy, tym większy zysk otrzymamy. Zasada, choć wydaje się prosta, wymaga czasukonto bankowe do namysłu i oceny naszej aktualnej kondycji finansowej. Każda lokata posiada termin zapadalności, po upływie którego bank zwraca klientowi uzyskaną kwotę wraz z odsetkami.

Lokata krótkoterminowa i długoterminowa

W nomenklaturze bankowej przyjęto podział na lokaty odnawialne, które można przedłużyć po upływie terminu umowy na kolejny okres oraz lokaty nieodnawialne, które nie przewidują możliwości przedłużenia. Na którą opcję się zdecydować? Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że powierzając pieniądze bankowi na dłuższy czas, możemy liczyć na wyższe oprocentowanie. Ponadto lokata długoterminowa, nawet w sytuacji spadku stóp procentowych NBP, pozostanie na stałym poziomie. Zatem lokata długoterminowa wydaje się być korzystniejszym rozwiązaniem. Ma jednak podstawową wadę – jest mniej elastyczna. Nasze pieniądze są „blokowane” nawet na kilka lat i klient nie ma możliwości dysponowania zarobionymi środkami przed upływem terminu zakończenia umowy depozytu. Lokaty bankowe krótkoterminowe mogą zostać przedłużone, przy jednoczesnej zmianie warunków umowy, w tym zmianie oprocentowania.

Znaczenie oprocentowania

Oprocentowanie jest podstawowym parametrem oceny każdej lokaty – zestawienie oprocentowania lokat możesz znaleźć na najlepszaoferta.com.pl. Lokaty długoterminowe mają oprocentowanie wyższe niż te, o krótkim terminie depozytu. Banki posiadają w swoich zasobach oferty mające oprocentowanie lokat o charakterze stałym, jak też lokaty z oprocentowaniem zmiennym. Pierwsza grupa ofert nie przewiduje zmian w zakresie wysokości oprocentowania, klient podpisując umowę jest w stanie skrupulatnie wyliczyć, ile zarobi na inwestycji i w jakim czasie. Oprocentowanie stałe nie jest zależne od tendencji na rynku finansowym, ani też od zmian stóp procentowych banku centralnego. Oprocentowanie zmienne jest zależne od wielu czynników, głównie od wysokości stóp procentowych NBP oraz warunków panujących w branży finansowej.

Zobacz wiadomości o podobnej tematyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>