Jak oszczędzać z kontem oszczędnościowym?

Rankingi pojawiające się z końcem bieżącego roku nie napawają optymistycznie. W zasadzie w sferze stóp procentowych nie spodziewamy się wielu zmian, a spadki stały się dla nas chlebem powszednim. Coraz więcej inwestorów rezygnuje więc z zakładania lokal, albowiem zysk z lokaty jest w obecnej chwili znikomy.finanse

Jednak nie każdy z nas jest inwestorem z setkami tysięcy, czy nawet milionami na koncie. Dlatego produkt jakim jest konto oszczędnościowe, pod wieloma względami może okazać się atrakcyjny mimo niewielkich możliwości zysku.

Po pierwsze korzystając z takiego rachunku możemy mieć pewność, że nasze pieniądze będą bezpieczne. Nie musimy zmartwić, że zostaną skradzione podczas włamania do naszego mieszkania, nie ucierpią również podczas pożaru.
Dodatkowego pieniądze są zabezpieczone przed włamaniami na konto oszczędnościowe, albowiem wszystkie transakcje dotyczące takiego konta, odbywają się na płaszczyźnie konta bieżącego, wraz z jego wszystkimi zabezpieczeniami w postaci haseł dostępu, zatwierdzenia transakcji itp.

Kolejnym atutem korzystania z konta, jest możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. Możemy coraz częściej oszczędzać bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem Internetu i bankowości on-line. Niewielkie oprocentowanie nie wpływa na fakt iż konta są przeznaczone do jednego celu, pomocy w oszczędzaniu. Mimo, iż mamy możliwość wpłacania i wypłacania środków z konta oszczędnościowego, daje nam ono świadomość, że nasze pieniądze są tam wpłacane w określonym celu i ma nam pomóc w jego zrealizowaniu. Ta świadomość sprawia, że konta oszczędnościowe nie są przez nas traktowane na równi z kontem bieżącym i długo zastanawiamy się przed wyciagnięciem z nich gotówki. Zatem staramy się korzystać z konta oszczędnościowego jedynie w awaryjnych sytuacjach.

Jeśli nasz cel w przyszłości nie ogranicza się do jednego marzenia, a nasze środki na to pozwalają, możemy skorzystać z możliwości otwarcia dwóch lub więcej rachunków oszczędnościowych. Taka opcja w naszym przypadku może być bardzo pomocna, albowiem daje nam większą elastyczność w gospodarowaniu naszym budżetem i środkami pieniężnymi. Będzie na łatwiej podzielić nasze cele ze względu na terminowość ich osiągnięcia, a także podzielić środki na ich realizację w odpowiedni sposób, bez uszczerbku dla domowego budżetu.

Aby oszczędzać efektywnie musimy marzyć i określać cele realne d spełnienia. Nie bójmy się i nie ograniczajmy swoich marzeń. Nadanie nazwy swoim celom, określenie terminu ich realizacji pozwoli nam regularnie i systematycznie oszczędzać bez większego wpływu na nasze codzienne życie. Obranie konkretnego kierunku do realizacji celu będzie działało jako bodziec, który nie pozwoli nam na chwile zawahania, decyzje o wypłacie środków czy zamknięciu konta oszczędnościowego. Jeśli nasze cele są kosztowne, ustalmy poszczególne kroki działania przybliżające nas systematycznie do realizacji tego największego i najbardziej kosztownego marzenia. Nie skazujmy się samoistnie na rozczarowanie.

Zobacz wiadomości o podobnej tematyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>