Jak oszczędzać żeby nie stracić?

Lokaty bankowe są oferowane przez każdy bank. Kampanie zachęcające do oszczędzania pieniędzy coraz częściej pojawiają się w mediach, które umiejętność odkładania wolnych środków finansowych i przechowywania ich na lokatach bankowych pokazują jako modę, specyficzny trend. Jest to pozytywne zjawisko, gdyż w rzeczy samej wzbudza ciekawość społeczeństwa, które wykazuje zdecydowanie większe skłonności do wydawania pieniędzy i zaciągania pożyczek niż do oszczędzania.oprocentowanie kredytów

Jak zacząć oszczędzać?

Na początku, nawet przy niewielkich kwotach, dobrym rozwiązaniem jest lokata. Nie powinno się jej zakładać w pierwszym lepszym banku, zlokalizowanym przykładowo pod samym domem. Nie wymaga przecież codziennych odwiedzin, a oprocentowanie lokat bywa zróżnicowane w bankach. Odwiedzanie poszczególnych placówek może być czasochłonne, dlatego też warto jest sprawdzić przez internet ranking lokat.

Jak wychwycić oszczędności w gospodarstwie domowym?

Popularną wymówką jest określenie, że nie ma z czego oszczędzać. Bardzo często można usłyszeć, że pieniędzy starcza jedynie na opłaty, a wysokość wynagrodzenia za pracę nie sprzyja odkładaniu nawet drobnych kwot do skarbonki. Można w to uwierzyć, gdyż przekonanie to jest mocno zakorzenione w świadomości ludzi. Tymczasem realia są zupełnie inne. Wystarczy zerknąć na swój koszyk z zakupami w markecie i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie czy wszystkie produkty są rzeczywiście niezbędne, a promocje na tyle niepowtarzalne i tak atrakcyjne, że nie da się bez nich żyć. Warto jest przyjrzeć się rachunkom, jakie obciążają gospodarstwo domowe – na opłat typu czynsz za mieszkanie, gaz i energia elektryczna nie ma się większego wpływu, ale na pozostałe usługi – już tak. Generalny remanent tych usług dodatkowych, przeniesienie ich do operatorów oferujących korzystniejsze warunki finansowe, ewentualna rezygnacja z pewnych umów może okazać się całkiem pokaźną kwotą, która może zostań przekwalifikowana w lokatę.

Dlaczego warto myśleć oszczędzaniu?

Starsze pokolenia miały w zwyczaju oszczędzać „na czarną godzinę” – czyli zazwyczaj było to odkładanie pieniędzy na nieprzewidziane zdarzenia losowe, takie jak choroba czy utrata pracy. Obecnie jest trend na oszczędzanie na konkretny cel – na przykład na samochód, wycieczkę zagraniczną czy komputer. Środki zgromadzone na lokacie mogą świadczyć o majętności poszczególnych osób, które bardzo chętnie rekomendują najlepsze lokaty. Osoby, które mają pozakładane lokaty bankowe mogą mówić o bezpieczeństwie finansowym swoim własnym i rodziny.

Zobacz wiadomości o podobnej tematyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>