Krótkoterminowe lokaty bankowe – co warto o nich wiedzieć?

Oglądając w telewizji coraz liczniejsze reklamy banków można odnieść wrażenie, że w branży bankowej panuje prawdziwa wojna o klienta. Rywalizacja toczy się przy pomocy ofert dotyczących przeróżnych usług, takich jak kredyty gotówkowe czy lokaty bankowe. Wśród tych ostatnich prym wiodą lokaty krótkoterminowe, do których szczególnie zachęcani są klienci indywidualni.konsolidacja kredytow

Lokata krótkoterminowa, czyli jaka?

Myśląc o lokacie, prawie każdemu przychodzi do głowy skojarzenie z depozytem pieniężnym w banku o bardzo odległym terminie zapadalności. Takie skojarzenie nie dziwi, gdyż kilkuletnie najlepsze lokaty październik 2015, do niedawna były standardem. Ostatnio jednak nastąpił wyraźny wzrost zainteresowania lokatami krótkoterminowymi. Krótkoterminowość w przypadku depozytów bankowych oznacza, że środki są lokowane na okres maksymalnie dwunastu miesięcy. W praktyce banki oferują najczęściej następujące rodzaje lokat krótkoterminowych:

  • Lokaty 3-miesięczne
  • Lokaty 4-miesięczne,
  • Lokaty półroczne,
  • Lokaty roczne.

Zdarzają się także oferty depozytów o krótszych okresach, nawet liczonych w dniach np. lokata 10- dniowa, jednak tego rodzaju oferty są nisko oprocentowane i stosunkowo rzadkie. Warto także wiedzieć, że większość lokat krótkoterminowych można otwierać online, za pomocą platform bankowości elektronicznej lub poprzez formularz na stronie banku. Taka możliwość udostępniana jest zarówno obecnym, jak i nowym klientom banku.

Czy warto lokować środki na krótki termin?

Porównanie lokat, krótkoterminowych oferowanych przez największe banki pozwala dojść do wniosku, że ich średnie oprocentowanie rzadko przekracza 3%. Poziomy tego oprocentowania nie odbiegają znacznie od oprocentowania lokat długoterminowych. Co ciekawe, niektóre oprocentowanie lokat krótkoterminowych wynosi nawet 4 lub 5%, ale takie oferty są często obostrzone pewnymi warunkami. Najczęściej warunki te dotyczą konieczności założenia rachunku osobistego w danym banku oraz maksymalnej kwoty, którą można umieścić na takim korzystnym depozycie. Kwota ta w wielu przypadkach nie przekracza niestety 10 000 zł.

Dla przeciętnie zarabiającego Kowalskiego tego rodzaju oferty mogą być jednak bardzo korzystne. Z oczywistych powodów nie może on odłożyć wysokich sum i pomnożenie nawet kilku tysięcy złotych w ciągu np. trzech miesięcy jest opcją bardzo kuszącą. Znalezienie wysokooprocentowanej lokaty krótkoterminowej nie powinno być trudne, gdyż wiele z takich ofert jest szeroko reklamowanych w mediach. Można też skorzystać z bardzo przydatnego narzędzia internetowego, jakim jest ranking lokat, krótkoterminowych.

Zobacz wiadomości o podobnej tematyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>