Na co zwracać uwagę oddając depozyt bankowy?

banki w PolsceDepozyty bankowe pozwalają na lokowanie oszczędności w banku na przypisanym koncie. Współcześnie jest to najczęstszy sposób gromadzenia własnych środków. Pieniądze mogą znajdować się na koncie przez czas nieokreślony, wówczas korzystamy z nich w wybranym momencie albo na czas określony, czyli jako lokatę terminową. Właściciele konta, oddając bankom swoje fundusze, powinni liczyć na stosowne odsetki za możliwość dysponowania zdeponowanymi pieniędzmi. W najczęstszych przypadkach to właśnie długość okresu deponowania w głównej mierze determinuje wielkość uzyskiwanych odsetek. Istnieją trzy najistotniejsze rodzaje depozytów bankowych.

Konta osobiste są podstawową usługą, którą proponuje nam w zasadzie każdy bank. Dysponowanie kontem osobistym we współczesnym świecie wydaje się niekiedy koniecznością. Nie tylko dorośli mogą założyć swoje konto, ale także osoby niepełnoletnie w towarzystwie opiekuna. Banki najczęściej zapewniają również różnorakie sposobność związane z posiadaniem konta. Większość ofert kont osobistych, jakie oferują nam banki, jest zwolniona zupełnie z kosztów ich prowadzenia. Niejednokrotnie konto osobiste możemy założyć w bardzo prosty sposób, korzystając wyłącznie przez Internet.

Konta oszczędnościowe są standardowym rachunkiem, posiadającym o wiele wyższe oprocentowanie niż tradycyjny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Zazwyczaj zakładany jest dodatkowo do konta osobistego. W ten sposób można oszczędzać, a równocześnie mamy stały dostęp do swoich własnych środków. Należy jednaj pamiętać, że najczęściej transakcje wykonywane z konta oszczędnościowego podlegają pewnym opłatom obniżającym dotychczas osiągnięte zysk.

Lokaty terminowe natomiast umożliwiają lokowanie pieniędzy na koncie w banku przez wyznaczony termin. Posiadacz lokaty uzyskuje określony kapitał z ulokowanych środków w postaci odsetek. Ilość odsetek w głównym stopniu zależy od oprocentowania lokaty, które zazwyczaj związane z czasem trwania lokaty. Musimy jednak wiedzieć, że wybranie pieniędzy przed upływem określonego terminu może wiązać się z poważną stratą finansową. W tej sytuacji warto zostawić środki na lokacie aż do końca terminu umowy.

Zobacz wiadomości o podobnej tematyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>