Podatek Belki w lokatach – jak obniża zyski?

Dynamiczny rozwój sektora bankowego w Polsce powoduje, że różne produkty oszczędnościowe i inwestycyjne cieszą się niesłabnącą popularnością. Na początku przemian ustrojowych jedynym produktem bankowym z jakiego korzystali Polacy był rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, na który najczęściej wpływało wynagrodzenie z zakładu pracy.pieniądze

W późniejszym okresie, gdy zaufanie do sektora bankowego zaczęło rosnąć, klienci zaczęli korzystać z innych produktów, takich jak kredyty czy też lokaty bankowe. Początek i pierwsza połowa XXI wieku to duży wzrost popularności funduszy inwestycyjnych, które pozwalały znacząco pomnożyć powierzany kapitał. Wszystko skończyło się wraz z początkiem kryzysu finansowego w Stanach Zjednoczonych, który swym zasięgiem objął cały świat. Z dnia na dzień indeksy giełdowe poszybowały w dół, przynosząc straty osobom, które nie zdążyły w odpowiednim czasie wycofać kapitału.

Geneza wprowadzenia podatku belki

Rozwój produktów inwestycyjnych i oszczędnościowych spowodował, że rząd w 2002 roku wprowadził podatek od zysków kapitałowych, nazwany od nazwiska jego twórcy, podatkiem belki. Początkowo nałożony został na depozyty i lokaty, by w 2004 roku objąć również dochody kapitałowe pochodzące np. z inwestycji w papiery wartościowe. Zmieniła się również stawka podatku z 20% do 19%. Wprowadzenie podatku belki spowodowało, że zainteresowanie oszczędnościowymi i inwestycyjnymi produktami bankowymi zdecydowanie spadło. Polacy woleli trzymać pieniądze w przysłowiowej skarpecie, niż lokować je w bankach.

Zasada działania „lokaty antybelkowej”

Po wprowadzeniu podatku od zysków kapitałowych, bankowcom udało stworzyć się produkt, który wykorzystując lukę w przepisach, pozwalał uniknąć jego płacenia. „Lokata antybelkowa” posiadała dzienną kapitalizację odsetek, co powodowało, że naliczone odsetki były tak małe, iż nie pobierało się od nich podatku. W chwili obecnej jednak w wyniku nowelizacji ustawy, luka ta została usunięta. Pomimo obietnic kolejnych rządów o zlikwidowaniu podatku od zysków kapitałowych, obietnica to jak na razie nie została zrealizowana. Trudna sytuacja finansowa kraju powoduje, że podatek ten raczej nieprędko zostanie zlikwidowany. Więcej na temat finansów osobistych znajdziesz oszczednoscionline.pl – sprawdź teraz ranking lokat.

Zobacz wiadomości o podobnej tematyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>