Rachunek oszczędnościowy dla każdego

W prostej definicji oszczędzanie to nic innego jak optymalizacja swoich finansów w taki sposób, aby nie wydawać zbyt wiele pieniędzy i część z nich odkładać na przyszłość. Dla wielu osób już sam fakt, że muszą część posiadanej gotówki „zamrozić” i jej nie wykorzystywać, jest już wystarczającym odstraszaczem do tego, by w ogóle zacząć oszczędzać i myśleć o przyszłości.shutterstock_158199371

Tymczasem to jeden z najskuteczniejszych sposobów do tego, aby nie tylko zatroszczyć się o spokojne życie na starość, ale i by pozwolić sobie na drobne przyjemności takie jak zagraniczna wycieczka, kupno nowego mieszkania czy samochodu. Obecnie w oszczędzaniu pomagają nawet banki, oferując swoim klientom specjalne konta służące do oszczędzania.

Proste zarabianie

Takie konto różni się od debetowego dwoma zasadniczymi czynnikami: jest wyżej oprocentowane (czasem nawet powyżej trzech procent) i nie służy do płacenia za zakupy czy pobieranie pieniędzy z bankomatu. Zasadniczo konta oszczędnościowe obsługuje się wyłącznie za pośrednictwem serwisu internetowego lub wydając dyspozycje podczas wizyty w banku. Zgromadzone na nim środki zachowują się bardzo podobnie do środków z lokat bankowych: co miesiąc na ich podstawie obliczane są odsetki, które następnie wędrują na konto, powiększając jego saldo. Klient zarabia więc właśnie na odsetkach i to od niego zależy, w jakiej dokładnie wysokości będą te odsetki. Oprocentowanie, chociaż ma na to bezpośredni wpływ, nie jest bowiem jedynym czynnikiem i który o tym decyduje. Nie mniejsze znaczenie ma też wysokość kwoty, którą wpłacimy na rachunek i z której będzie wyliczana kwota odsetek w danym miesiącu.

Spróbuj i Ty

Do oszczędzania za pomocą specjalnych kont bankowych przekonują nawet specjaliści w branży finansowej, którzy podkreślają zaletę rachunków oszczędnościowych i ich indywidualność wśród dostępnych opcji oszczędzania. Oczywiście same zarobki są nieco mniejsze niż w przypadku lokat (ze względu na niższe oprocentowanie), ale w zamian za to klient zyskuje bezproblemowy dostęp do swojego konta i pieniędzy. Każde konto oszczędnościowe może zostać w dowolnym momencie zamknięte, co jest niemożliwe w przypadku lokat. Dodatkowo w większości banków wypłacimy z takiego konta pieniądze w każdej chwili bez ponoszenia żadnych opłat (lub jedynie symboliczne) i tyczy się to zarówno wypłat samych odsetek, jak i całości kwoty, którą posiadamy na rachunku.

Zobacz wiadomości o podobnej tematyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>